Dzień Podziemnego Państwa Polskiego
Uroczystość w Miejskim Ośrodku Kultury w Pabianicach przygotowana przez uczniów i nauczycieli I LO.
W 1998 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przez aklamację uchwalił 27 września Dniem Podziemnego Państwa Polskiego. W tym roku powiatową uroczystość z tej okazji przygotowali uczniowie i nauczyciele I LO w Pabianicach. Zaproszeni zostali przede wszystkim byli żołnierze AK i reprezentanci Związku Sybiraków, bo to dla nich i o nich było to spotkanie w pabianickim MOK-u. Licznie przybyły też władze powiatu i miasta, uczniowie gimnazjów, szkół podstawowych i oczywiście uczniowie I LO.
Nie była to zwykła akademia – młodzież ze „Śniadeckiego” zagrała spektakl, w którym pokazała dramat życia w okupowanej Polsce – tajne nauczanie, kolportowanie podziemnej prasy, fałszowanie dokumentów, przygotowanie do powstania warszawskiego. Tłem dla aktorów (doskonałe role Patrycji Kardas, Tomka Morawskiego, Kuby Ransza i Olka Duńca) byli lektorzy, informujący o tworzeniu Podziemnego Państwa Polskiego, jego strukturach, akcjach dywersyjnych – tę historię zaprezentowali Patryk Krykwiński, Marek Siuda, Kacper Płusa oraz Dawid Kilański. Klasa II a pokazała ulicę wojennej Warszawy – ich zaangażowanie w wyszukiwanie strojów i rekwizytów dla handlarzy ulicznych było imponujące. Klimat ulicy stworzyły też Joanna Bednarkiewicz i Natalia Kilańska, śpiewając „zakazane piosenki” – „Siekiera, motyka” i „Nie ma jak wojna” – grali im: na gitarze Marta Tadejczyk, na akordeonie (gościnnie) Jakub Trzeciak. Przygotowanie młodych konspiratorów do powstania warszawskiego, budowanie barykad zilustrowała pięknie śpiewając piosenkę „Dziewczyna z granatem” Daria Beton przy akompaniamencie gitary (Marta Tadejczyk). Ale najbardziej przejmująco zabrzmiała piosenka „Warszawo ma”, obrazująca klęskę powstania i tragedię mieszkańców Warszawy – zaśpiewała ją Martyna Stępień przy akompaniamencie skrzypiec (Paulina Rubajczyk) oraz fortepianu (Olek Duniec). O efekty specjalne zadbał Krystian Franiak. Spektakl przygotowały nauczycielki I LO Magda Klewin i Beata Strzałkowska-Koźlenko.
„Przejmujące”, „wzruszające”, „pięknie pokazane” – to najczęściej słyszane pochwały od widzów. Uczniowie I LO zebrali zasłużone oklaski i gratulacje. To dzięki ich zaangażowaniu i ciężkiej pracy spektakl przypominający historię Polskiego Państwa Podziemnego i tragedię powstania warszawskiego odniósł duży sukces.